isminiz : Şifreniz : Güvenlik Kodu :345179 Hatirla :

  Kalbimingulu Kalplerin ve Sevginin Bulustugu Site Kalbimin Gülü Forumuna Hoşgeldiniz || Islam
   Hafizalarda kalici iz birakan Mevlana sözleri

21.03.2018 20:16 Okunma Sayisi 1605 Defa
delikanlisair
[Site Sairi]Mesaj sayisi : 88
Giris sayisi : 48
Konu puani : 0  Toplam P : 2
Konuya Puan ver
uye bilgileri

Sevgi VE Aşk Resimleri Sadece üyeler içindir Lütfen üye olun! Hafizalarda kalici iz birakan Mevlana sözleri  Mevlana Celaleddin Rumi’nin Sevgi Dolu Sözleri
Okurken hayata dair her seyi ögrenebileceginiz, ayni zamanda bu deneyim dolu hayat dersi veren sözleri sevdiklerinizle de paylasabileceginiz Mevlana’nin en özel ve anlamli sözlerini haberimizde sizin için derledik. İste, hafizalarda kalici iz birakan Mevlana Celaleddin Rumi'nin sözleri…
Mevlana Celaleddin Rumi’nin sözleri herkes tarafindan yogun bir ilgiyle takip ediliyor. Her bir sözünde derin anlamlar bulunan, tüm inceligi ve güzelligiyle okuyucularin gönlünü fetheden sözler olma niteligi tasiyor. Okuyanlarin hem ruhuna içtenlikle dokunan hem de hafizalarda büyük bir etki yaratan Mevlana’nin bu essiz sözlerini simdi haberimizden ögrenebilirsiniz.

MEVLANA CELALEDDİN RUMİ'NİN SÖZLERİ

Bakin! Toplumsal bunalimlarin, kavga ve dövüs ortaminin tek ve en güçlü dogus sebebi sevgi eksikligidir. Bunun en dogru tedavi yolu ise SEVGİYİ aramak, yasamak, uygulamaktir. Hosgörülü olursaniz seversiniz. Sevilirsiniz. Karar verirseniz ve de bu yolda çalisirsaniz her seye ulasirsiniz.

Bir seyden kaçacaksan yilandan, akrepten, aslandan, kaplandan kaçma da, bedenden kaynagini alan nefsanî isteklerden, heveslerden kaç! Çünkü basimiza gelen bütün belalar, çektigimiz bütün zahmetler, mesakkatler bos ve olmayacak heveslerden meydana gelir.

Ask vadisinde, hiçbir nisane, hiçbir iz yoksa üzülmemeli; çünkü, Hakk’in lûtfuyla bazen umutsuzluktan bile umutlar dogar. Ey gönül, sakin umutsuzluga düsme! Allah’tan umudunu kesme ki, bazen can bahçesinde, sögüt agacinin dali bile hurma verir.

Nasibinde varsa alirsin karincadan bile ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters.

Küle döndüysen, yeniden güle dönmeyi bekle. Ve geçmiste kaç kere küle dönüstügünü degil, kaç kere yeniden küllerin arasindan dogrulup yeni bir gül oldugunu hatirla.

sikayetçi, kötü huyludur. İyi huylu sikayet etmez, tahammül eder.

Her sey üstüne gelip seni dayanamayacagin bir noktaya getirdiginde, sakin vazgeçme! İste orasi kaderinin degisecegi noktadir.

Sevgide günes gibi ol, dostluk ve kardeslikte akarsu gibi ol, hatalari örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya oldugun gibi görün ya da göründügün gibi ol.

Kaliteli insan isiyle, bos insan kisiyle ugrasir.

Vefa nedir, bilir misin? Vefâ arkanda biraktigini, giderken yaktigini yabana atmamandir. Vefâ; dostlugun asaletine, bir dua sonrasi verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandir. Vefâ; ötelerin sonsuz mükafati karsisinda, cehennemi hafife almaman, ulvi güzellikleri dünyaya satmamandir.

Tövbesiz ömür, can çekismekten ibârettir. İnsani yasayan ölü hâline sokan ölüm ise Allah’tan habersiz olmaktir. Allah’tan baskasini istemek, istenen seyin artmasi zannini verir ama bu istek hakikatte artmasini istedigi seyin tamamiyla eksilmesini istemektir.

Kendini noksan gören kisi, olgunlasmaya on atla kosar. Kendini olgun sanan ise Allah’a bu zanni sebebiyle ulasamaz.

İnsanlarin en hayirlisi, insanlara yarari olandir. Sözün en hayirlisi, az ve anlasilir olanidir.

İçinde azicik nur olmayana, disaridan verilen ögüt fayda vermez.

İnsanlari iyi taniyin, her insani fena bilip kötülemeyin, her insani da iyi bilip övmeyin.

İnanan kisi, islerini Allah emretti diye yapar. İnanmayan ise, mücadele ve gösteris olsun diye yapar. Böyle inatçi kisilerin baslarina toprak saç.

Irz ve namustan mahrum olanlar, millet ve vatan hissi tasimazlar; böylelerinden sakinilmalidir.

Hirsla dolu asagilik ve haram yiyici kisi, o sayi günü domuz seklinde, zina edenler avret yerleri kokarak, sarap içenler agizlari kokarak dirilirler.

Gönüllerini Allah’i anarak, iyi isler yaparak cilalamis, parlatmis olanlar renkten ve kokudan kurtulmuslardir. Onlar, her an, islerinde bir hosluk, bir güzellik hissederler. Onlar bilginin seklini, dis yüzünü, kabugunu birakmislar da mánásini ve özünü almislar ve ayne’l-yakin bayragini yüceltmislerdir. Düsüncelerden, duygularin yükü altindan kurtulmuslar da aydinliga kavusmuslardir. Benliklerini Hakk ugruna kurban etmisler, irfan denizi kesilmislerdir. Herkesin korktugu, ürktügü, kaçtigi ölüme karsi, Hakk asiklari, aci aci gülümser. Kimsecikler onlarin gönüllerine bir zarar veremez, zira zarar sedefe gelir, içindeki inciye gelmez.

Ey İnsan! Kaf Dagi kadar yüksekte olsan da, kefene sigacak kadar küçüksün. Unutma her seyin bir hesabi var; üzdügün kadar üzülürsün.

Eger sen, can konagini ariyorsan, bil ki, sen cansin. Eger bir lokma ekmek pesinde kosuyorsan, sen bir ekmeksin. Bu gizli, bu nükteli sözün manasina akil erdirirsen, anlarsin ki, aradigin ancak sensin sen.

Din düsmanlarinin basina kiliç ol, kurt gibilere ates saç; çünkü onlar, Yusuf düsmanidirlar.
Facebook Google Ding delicios yahoo
                               Sende Oy ver : 0-Kisi:Puani : 0

     

<
Bunlarda Belki ilginizi Cekebilir Tikla.
Acan
Forum istatistikleri
Hafizalarda kalici iz birakan Mevlana sö..
delikanlisair
Forumdaki 18 Kategoride 58 Forum var, Bu forumlara acilan 487 Konuya 553 Cevap yazildi..
üye :  Misafir : 35 Toplam : 35 Rekor :
Aktif uyeler �ali28 Gul_Beyaz , 
Genel Sorumlu - Yonetici - Forum Yoneticisi - Editor - VIP uye
iyiki Dogdunuz Nice yillara.. gosta42 , 

Site: 1,71 Yuklendi.